İş Ekipmanlarının Periyodik Kontrolü

Kipdaş Mühendislik Periyodik Teknik Kontrol firması olarak TS EN ISO/IEC 17020 standardında “A Tipi Muayene Kuruluşu” olarak TÜRKAK tarafından akredite edilmiş yetkili bir kuruluştur. Teknik Muayene Hizmetleri, Kaldırma İletme Makinalarının Periyodik Kontrolleri, Periyodik Kontroller, Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolleri, İş Makinalarının Periyodik Kontrolü

Havalandırma tesisat kontrolü, yangın tesisatı kontrolü, havalandırma fenni muayene, vinç muayene raporu,kompresör fenni muayene, kazan basınçlı kap muayene, makine tezgah muayene, CNC Torna tezgahı periyodik kontrolü, forklift muayene raporu
Periyodik kontrol: İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’nde öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilerce yapılan muayene, deney ve test faaliyetlerini ifade eder.Periyodik kontrol raporlarının düzenlenmesi, içeriği ve uygunluk kriterlerin doğru belirlenmesi ekipmanın güvenli kullanımı ve kazalara yol açmaması açısından önem arz etmektedir. 

İşyerlerinde kullanılmakta olan iş ekipmanların çalışan sağlık ve güvenliğine zarar vermemesi için belirli aralıklarla kontrol edilmesi iş kanunu kapsamında zorunludur. Ekipmanların periyodik kontrolü; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinde belirtilen periyodlarda yapılmalıdır. 

Basınçlı Kapların Periyodik Kontrolü:

-Buhar Kazanları
-Kalorifer Kazanları
-Kızgın Su Kazanları
-Kızgın Yağ Kazanları
-Otoklav
-Hava Tankı
-Basınçlı Kap

Tezgahların Periyodik Kontrolü:
-Mekanik Presler
-Hidrolik presler
-Hidrolik abkant presler
-Pnömatik presler
-Torna tezgahları
-Ağaç işleme tezgahları
-Freze tezgahları
-Soğuk metal testereleri
-Hareketsiz taşlama makineleri
-Şerit testere (ağaç işleme makinaları)
-İşleme merkezleri
-Şerit testere (gıda işleme makineleri)
-Delme makinaları
-Giyotin makaslar
-Transfer tipi ve özel amaçlı tezgâhlar

Endüstriyel Raf ve Kapıların Periyodik Kontrolü:
-Endüstriyel Raflar
-Endüstriyel Kapılar

İş Makinelerinin Periyodik Kontrolü:
-Sondaj makinaları
-Çekici dozerler
-Yükleyiciler
-Kazıcı yükleyiciler
-Hidrolik kazıcılar
-Damperli kamyonlar
-Skreyperler
-Greyderler
-Boru döşeyiciler
-Trençerler
-Toprak ve çöp sıkıştırıcılar
-Halatlı kazıcılar
-Yol düzeltme makinaları
-Zemin stabilize makinaları
-Zemin sıkıştırma makinaları
-Asfaltlama makinaları
-Beton ve harç için taşıma - püskürtme ve yerleştirme makineleri (beton pompası)

Kaldırma-İtme Makinalarının Periyodik Kontrolü:
-Vinç
-Caraskal
-Forklift
-Asansörler
-Yük / Servis Asansörleri
-Hidrolik Asansörler
-Mobil Vinç
-Platform
-Transpalet
-Araç Kaldırma Lifti
-Teleferikler
- Havalandırma Tesisat Kontrolü
- Yangın Tesisat KontrolüPeriyodik Kontrol Nedir? Periyodik Kontrol Neden Önemlidir?Çalışma ortamında zamana bağlı olarak yukarıda sınıflandırılan basınçlı kaplar ve kaldırma-itme makinaları zaman içerisinde bozulmaya deforme olmaya başlar. Zamanla makinaların ömrü  tükenir. Yapılacak olan periyodik kontroller ile bu ekipmanların emniyetli bir şekilde çalışıp çalışmayacağı belirlenebilir.Periyodik kontroller esnasında kontrolü yapılan cihaza ait tüm genel ve kritik noktalar incelenerek kayıt altına alınır. Gerekli bölümlerin kalınlık, uzunluk, derinlik, iç ve dış çap ölçümleri yapılır. Kontrolün son aşamasında cihaz ile birlikte deneyler gerçekleştirilir, deney sonrasında alınan gözlem ve ölçüm değerleri ile deney öncesi yapılan ölçümler karşılaştırılır. Cihazın çalışma durumu ayrıntılarıyla beraber raporlanarak teslim edilir.